SFTP Nedir? Filezilla’da SFTP Kullanımı ve Ayarlaması

0
6499

SFTP den önce kısaca FTP den bahsetmekte fayda görüyorum. Wikipedia‘da da görüleceği üzere, İngilizce açıklaması: File Transfer Protocol olan bu protokol ile uzak bir sunucudan sizin bilgisayarınıza veya sizden uzak bir yerdeki makineye dosya aktarım hizmeti sağlanmaktadır. Normalde son kullanıcının çok işine yarar bir uygulama olmamakla birlikte, genelde yazılımcılar, tasarımcılar, grafikerler ve işi icabı sürekli dosya transferi gerçekleştirmek olan kişiler kullanmaktadır.

Günümüze kadar ftp başarılı şekilde iş görmekte iken, artan güvenlik önlemleri sonucunda FTP nin kardeşi olan SFTP karşımıza çıkıyor. Başındaki S nin anlamı SSH (Secure Shell – Güvenli veri iletimin) den gelmektedir. Dosya transferi sırasında verileri kripto edilerek karşı tarafa gönderilmekte veya gelmektedir.  Bu kadar kısa teknik bilgi den sonra, piyasanın en çok kullanılan FTP/SFTP ücretsiz programı olan Filezilla ile nasıl bağlanacağınızı göstereceğim.

Türkçe filezilla kurulu olduğunu varsayaraktan “Dosya” menüsünden “Site Yöneticisi” araçlarına giriyoruz. Yeni bir site oluştur ekranından kayıt açıyoruz. Sağ tarafta açılan ayar ekranında aşağıdaki örnek bilgileri ile kaydımızı tamamlıyoruz

  • Sunucu: (server ip adresi veya domain)
  • İletişim kuralı : (Ön tanımlı olarak FTP seçilmiştir. Biz ise sftp ile bağlanmak istediğimizden dolayı bu kısmı ,SFTP olarak seçiyoruz.)
  • Giriş Türü: Normal olarak giriniz.
  • Kullanıcı: root (ssh server kullanıcı adınız.)
  • Şifre : root şifreniz(ssh server şifreniz.)

Bağlan butonuna bastıktan sonra kullanıcı adı ve şifremizde yanlışlık yok ise bağlanmamız gerekecek.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here