WordPress AMP Eklentisini Devre Dışı Bırakmak

3
3527

Merhaba arkadaşlar. Blogumda paylaştığım yazıların asıl amacının kendi projelerimde karşılaştığım ve çözümünü bulmam neticesinde sizlerin de benim gibi faydalanmasını sağlamaktır. Bu yazımda kurmuş olduğum WordPress AMP eklentisinden vazgeçmem sonucu karşılaşmış olduğum sorunları ve çözümleri anlatacağım.

Neden AMP Eklentisi Kurdum?

Bildiğiniz üzere artık Google, mobile first kavramını devreye soktu ve mobil kullanıcıları ciddi derecede önemsiyor. Bende sitemi hızlandırmak ve mobil kullanıcılara daha hızlı bir deneyim sunmak için bu eklentiyi kurdum. WordPress Plugin Marketinde bilindik iki tane eklenti var.

  1. https://tr.wordpress.org/plugins/amp/
  2. https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

Bunlardan ilki AMP nin kendi orjinal eklentisi olup, ayar, değişiklik ve tanımlamaları yapamadığınız dümdüz bir amp sayfalara dönüşmesini sağlıyor. Alttaki bileşen ise benim kurmuş olduğum, bir çok ayar ve optimizasyon yapabildiğiniz bileşendir.

AMP Eklentisi Faydalı Mı?

Valla arkadaşlar, ben kurduktan sonra ciddi derece sayfaların süper hızlı açıldığını gördüm ama geriye siteden eser kalmıyor. Yani güzel bir siteniz veya temanız varsa resmen öldürüyor. Görsellik anlamında siteyi sıfıra indiriyor. Ve kullanıcıların siteden fazla durmadan çıkmasının önünü açıyor. Bunu da bounce rate değerlerinden görebiliyoruz.

AMP Plugininin Kaldırılması

Daha fazla kan kaybı yaşamamak için AMP yi siteden kaldırdım. Kaldırdıktan sonra hız optimizasonu olan yeni bir tema kullandım ve kendim bir kaç özel hız optimizasyonu uyguladım. (cache, CDN gibi). Bunun sonucunda tıpkı AMP kullanmış gibi güzel sonuçlar almaya başladım. Fakat eklentiyi kaldırana kadar Google sitemi bir güzel indexledi ve tüm mobil aramalarda sonu xxx.com/amp/ ile biten linkler gözükmeye başladı.

Google’ın tekrar tarama yaparak eski linkleri aktif etmesini bekledim fakat aradan geçen 1 ay sonra sıralamalardan hızla düşmeye/gerilemeye başladığımı, hala mobil sonuçlarda sonu /amp/ ile biten linklerin olduğunu, tıklandığında ise 404 hata sayfaları ile karşılaştığımı gördüm. Bende 404 veren hata sayfalarından kurtulmak için amp sayfaları amp’siz sayfalara yönlendirecek kod blogunu aramaya başladım. Aşağıda kaynak linkinin olduğu sitedeki bir çok kodu denedim fakat içlerinden şu kod bende güzel şekilde çalıştı.

.htaccess dosyasına eklenmesi gereken kod. Herhangi bir yere ekleyebilirsiniz.

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp$ https://www.siteadi.com/$1

Bu kodu ekledikten sonra siteadi.com/deneme/amp sayfalarınız siteadi.com/deneme sayfasına otomatik olarak yönlenecektir. Fakat benim sitemin Google daki indexlerinin sonunda slash olduğu için bu kod bu haliyle çalışmadı. Bu sebeple yukarıdaki kod içerisinde amp$ olan kısmı aşağıdaki gibi düzelttim.

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp/ https://www.siteadi.com/$1

bunun sonucunda siteadi.com/deneme/amp/ olan sayfalarınızın sonunda slash işareti bile olsa bir önceki hali olan siteadi.com/deneme sayfasına otomatik olarak yönlenecektir.

Bundan sonra da Google yönlendirmeyi gördükten sonra, index veritabanındaki sonuçları normale göre daha hızlı bir sürede düzeltecektir.

Kaynak:https://ailedergisi.com/wordpress-amp-devre-disi-birakma/

3 YORUMLAR

  1. Ben fazlasıyla acemiyim bu dediklerinizi bırakın becermeyi yapmaya bile cesaret edemiyorum ampyi ekledim pişman oldum yardımcı olma imkânınız var mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here