Apple Macbook Air Şarj Aleti Isınma Sorunu

0
1536

Merhaba arkadaşım,

Bugün yaşadığım olumsuz deneyimleri nasıl çözdüğümle alakalı anlattığım yazılardan bir tanesi ile karşınızdayım.

2017 yılında alınmış olan Macbook Air bilgisayarım şarj olurken birden bire ısınmaya başladı. Isınan yer bilgisayarın kendisi değil, şarj aletinin ucundaki, o mıknatıs ile yapışan yer. O kadar çabuk ısınıyor ki, taktıktan sonra parmağınızı üzerine koyun 20 ye kadar sayın sonra isteseniz de koyamazsınız. O derece yüksek sıcaklığa erişiyor. Bu durum bilgisayar açıkken de kapalı iken de şark olurken yaşanıyor.

Tahmin edersiniz ki, bu kadar yüksek sıcaklığa ulaşan her hangi bir aksesuar, parça vb her şey bir zaman sonra bozulmaya, kırılmaya, erimeye mahkum. Bu sebeple çok fazla bu şekilde kullanmadan çözüm yollarını araştırdım.

Çözüm

Araştırmalarım sonucu öğrendim ki, üst üste gelen yazılım güncellemeleri bu gibi olumsuz durumlar oluşturabiliyormuş. Fabrika ayarlarına dönüp, diski sıfırlayıp yeni bir macos kurulumu ile çözülebileceğini öğrendim.

Dün gece format attım, yaklaşık 2,3 saat araası sürdü ve normal açılmaya başladığı zaman ısınmanın olmadığını gördüm. Bu sorun bende bu şekilde çözüldü. Umarım benim ki arayış içerisinde olan kişilere bu çözümüm işe yarar.

Not

Bana kalsa saçma bir çözüm olurdu. Çünkü yazılım güncellemelerine bağlı ısınma problemi bence bilgisayar ısınmasını etkiler diye düşünürdüm ama gel gör ki, şarj eden cihazı bile etkileyebiliyormuş. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here